Jaki odkurzacz centralny wybrać?

Odkurzacze centralne coraz częściej spotykane są w naszych domach. Jakie korzyści płyną z posiadania takiego rozwiązania oraz jak dobrać jednostkę centralną? Co warto wiedzieć przy zakupie odkurzacza centralnego?

Zacznijmy od tego jak działa taki system. Sercem całego układu jest jednostka centralna która wytwarza podciśnienie, które wprawia ruch powietrze znajdujące się w ścianach, który zakończone są gniazdami ssawnymi. Do gniazd przypinane są specjalne węże zakończone szczotkami lub ssawkami. Sprzątanie odkurzaczem centralnym niewiele różni się od sprzątania odkurzaczem przenośnym. Główną różnicą jest umiejscowienie jednostki centralnej, która zasysa powietrze i wyrzuca je na zewnątrz. Jednostkę centralną zazwyczaj montuje się w garażu albo piwnicy redukując w ten sposób poziom hałasu. Zasysane powietrze nigdy nie wraca z powrotem do środka, dzięki czemu skutecznie eliminujemy wszelkie bakterie oraz drobnoustroje z naszych pomieszczeń.

Odkurzacz centralny Hurricane 700 - niska cena

Centralne odkurzacze TQD

Jaką jednostkę centralną wybrać?

Wydawałoby się, że pierwszym kryterium jakie należy wziąć pod uwagę przy kupnie jednostki centralnej jest jej moc ale zastosowany w urządzeniu sposób filtrowania zebranych zanieczyszczeń. Wyróżniamy dwa systemy:

  • cykloniczny
  • workowy

Odkurzacz cykloniczny – w tym przypadku do oddzielenia kurzu od powietrza wykorzystywana jest siła odśrodkowa. Odpowiednia konstrukcja jednostki centralnej umożliwia opadanie kurzu do zbiornika na śmieci następnie czyste powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz.  Główną zaletą tego systemu jest niezmienna wydajność jednostki centralnej bez względu na ilość kurzu zebranego w zbiorniku. W celu poprawy filtracji mogą zostać zastosowane specjalne filtry elektrostatyczne.

Odkurzacz z separacją workową – worek z tkaniny oddzielany jest powietrzem od zasysanego kurzu. Worek odwrócony w czasie odkurzania podrywany jest do góry przez powietrze zasysane przez silnik i w takiej pozycji pracuje podobnie jak worek w odkurzaczu przenośnym.

Po zakończeniu odkurzania, pod wpływem działania grawitacji worek opada nad zbiornik na zanieczyszczenia i oczyszcza się z kurzu. Worki te niestety jednak opadają powoli, związane jest to z równie wolnym zatrzymaniem pracy silnika odkurzacza. W następstwie tego worki odwrócone oczyszczają się tylko z większych zanieczyszczeń. Żeby pozbyć się drobniejszego pyłu należy ręcznie wytrzepać worek.

Silnik centralnego odkurzacza

W sprzedaży dostępne są dwa najbardziej popularne rozwiązania:
  • przelotowe
  • bypassowe

Kolejnym istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę to długość przewodów ssących oraz sprzątaną powierzchnię. Moc jednostki centralnej powinna być dopasowana w taki sposób, żeby zapewnić wystarczające podciśnienie do gniazda które znajduje się najdalej od jednostki centralnej. Obliczenia prowadzone są w sposób uproszczony zakładając ze w danym momencie wykorzystywane będzie jedno gniazdo. W domkach jednorodzinnych nie bierze się pod uwagę trójników oraz różnych średnic przewodów. Obliczenia wykonuje się sumujemy odcinki proste, a opory miejscowe w kształtkach zmienia na liniowe. Do otrzymanych wartości dodaje się długość przewodu wylotowego. Obliczenia takie wykonywane są wyłącznie dla gniazda, które jest najbardziej oddalone od jednostki centralnej.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami celem dobrania jednostki centralnej do Państwa domu.
share post: